Excenter, výpusť, prepad - na čo slúžia?

Excentrické ovládanie výpuste

schéma excentra


Tiahlo alebo excentrické ovládanie výpuste je zložené z lanka a otočného kolieska, pomocou ktorého sa ďiaľkovo otvára a zatvára sitková výpusť drezu. Otočné koliesko je umiestnené na okraji drezu, a jeho otočením je možné prakticky vypustiť drez suchou cestou, bez ručného zatláčania a vyťahovania sitka.

 

 

 

 Výpusť - ventil

schéma výpusteV súčasnosti sa vyrábajú drezy s dvoma typmi výpustí – výpusť s priemerom 92mm a zriedkavejšie staršia výpusť s priemerom 60 mm. Dnes sa už rozhodne oplatí vybrať si drez s väčšou výpusťou na ktorú sa dá nainštalovať excentrické ovládanie výpuste a drvič kuchynského odpadu.

3 1/2 výpusť31/2 ventil – Pri tomto označení ide o 92mm výpusť so sitkom. Sitko zachytáva odpadové časti potravín ktoré sa tak nedostanú ďalej do sifónu, a sitko sa dá veľmi jednoducho vyčistiť. Výpusť sa uzatvára zatlačením sitka alebo pomocou excentrického ovládania výpuste.1 1/2 výpusť

11/2 ventil – Toto označenie znamená, že daný drez má len 60mm výpusť. Odtok sa uzatvára pomocou klasickej gumenej zátky a jeho údržba je o niečo ťažšia ako pri sitkovej výpusti. Takúto výpusť majú súčasnosti väčšinou už len tie najlacnejšie drezy.

 

 

Prepad

schéma prepaduPri výbere drezu je potrebné si všimnúť, či má daný drez prepad. Prepad je malý otvor zväčša na bočnej strane vaničky alebo na odkvapovej ploche drezu, ktorý slúži ako poistka proti pretečeniu vody z drezu, prípadne aj nechcenému vytopeniu kuchyne. V súčasnosti sú prepady veľmi pekne esteticky riešené a plnia tak nielen veľmi praktickú, ale aj estetickú funkciu.