Veľkosť, tvar a hĺbka drezu

Vlastnosti ako tvar, veľkosť a hĺbka drezu majú zrejme najväčší význam pri výbere drezu. Pri jeho kúpe by sme mali vedieť, čo od drezu vyžadujeme a aké bude jeho využitie v kuchyni. Pri výbere drezu z hľadiska jeho veľkosti a tvaru sa prihliada na veľkosť celej kuchynskej linky, praktické využitie samotného drezu a v neposlednom rade aj na jeho dizajn. Existuje niekoľko základných veľkostných a tvarových typov kuchynských drezov: 

Jednodrezy

jednodrezSú to drezy rôznych tvarov s jednou hlavnou vaničkou, bez odkvapávacej plochy alebo prídavnej vaničky. Vhodné sú do menších domácností, prípadne do kuchýň s umývačkou riadu.Jednodrezy s prídavnou vaničkou

jednodrez s prídavnou vaničkouDrezy majú okrem hlavnej vaničky aj praktickú menšiu prídavnú vaničku. Tieto drezy sú vhodné pre menšie kuchyne.

 

 

Jednodrezy s odkvapom

jednodrez s odkvapomDrezy majú hlavnú vaničku s odkvapávacou plochou, ktorá nájde uplatnenie najmä v kuchyniach bez umývačky riadu.

 

 

Jednodrezy s vaničkou a odkvapom

jednodrz s vaničkou a odkvapomIde o drezy s hlavnou vaničkou, menšou prídavnou vaničkou a odkvapávacou plochou. Existuje množstvo vhodných doplnkov – krájacie dosky, misky na cedenie, koše na riad a iné, ktoré z drezu urobia komplexné umývacie centrum.

 

Dvojdrezy

dvojdrezTieto drezy majú dve veľké, rovnocenné vaničky bez odkvapávacej plochy.

 Dvojdrezy s odkvapávacou plochou

dvojdrez s odkvapomIde o drezy s dvomi veľkými vaničkami a odkvapávacou plochou.

 Rohové drezy

rohový drezSú určené na montáž do rohovej skrinky kuchynskej linky. Majú rôzne tvary, môžu mať prídavnú vaničku aj odkvapávaciu plochu, záleží od konkrétneho modelu rohového drezu.

 

 

HĹBKA DREZU

Hĺbka kuchynského drezu má vplyv na praktickosť a pohodlie pri vykonávaní kuchynských prác. Bežná hĺbka drezov je 15 - 16 cm, to však pri práci s väčším kuchynským riadom nemusí stačiť, zvlášť ak vysúvateľná sprška na kuchynskej batérii chýba. Drezy s hĺbkou 18 – 20 cm sú nepochybne praktickejšie, hlbšie drezy však môžu prekážať vyšším ľudom, a treba tiež počítať s vyššou cenou drezu.

hlbka drezu