Striekajúca kuchynská batéria - ako vyriešiť tento problém?

Problémy s vodou patria v každej domácnosti medzi najzávažnejšie. Voda je živel, ktorý nedokážeme skrotiť a dobre si to uvedomujeme. Veľmi často stojí za striekajúcou kuchynskou batériou vodný kameň, ktorý sa usadzuje v perlátore. Žiadny strach – existuje niekoľko účinných trikov, ako sa proti vodnému kameňu brániť.

Kuchynská batéria

Vodný kameň – ako ho môžeme charakterizovať?

Kolobeh vody v prírode má svoje presne definované pravidlá. Pri prechode dažďovej vody pôdou sa minerály dostanú až do podzemnej vody. Vo väčšine prípadov hovoríme o horčíku a vápniku. Ich množstvo vo vode umožňuje kategorizovať vodu ako tvrdú, strednú a mäkkú. Je potrebné podotknúť, že pre zdravie človeka je obsah týchto minerálov vo vode neškodný, ale s elektrickými spotrebičmi alebo vodovodnou batériou dokáže veľmi spoľahlivo zamávať. S tvrdou vodou sa stretávame napríklad na západnom Slovensku.

Ako odstrániť doma vodný kameň?

Pri odstraňovaní vodného kameňa sa odporúča dbať predovšetkým na pravidelnosť. Vo väčšine prípadov totiž pozorujeme až poškodenie, ktoré vodný kameň spôsobí. Staviť môžete na čistenie pomocou certifikovaných prípravkov, alebo môžete zvoliť ekologické čistenie octom či kyselinou citrónovou. I ekologické riešenia môžu odviezť veľmi dobrú prácu. Odporúčame použiť drsnú kuchynskú hubku alebo starú zubnú kefku, ktoré vám pomôžu odstrániť i zvlášť odolné nánosy vodného kameňa.

Čistiace prostriedky

Pri striekajúcej batérii sa však oplatí odmontovať celý perlátor a nechať ho počas noci odmočiť v slabom roztoku kyseliny citrónovej alebo octu s vodou. Týmto spôsobom je možné zabezpečiť dôkladné odstránenie vodného kameňa z perlátora. Ak sa vám vodný kameň nepodarí odstrániť, odporúčame staviť na koncentrovanejší roztok, alebo staviť na chemické čističe, ktoré sú na tento účel navrhnuté.

perlátor

Neodporúčame podceňovať pravidelné odstraňovanie vodného kameňa ani v prípade elektrických zariadení. Vodný kameň je vo väčšine prípadov zodpovedný za prehrievanie spotrebičov a následnú poruchu.