Rady a tipy, ako postupovať pri výbere digestora

Pri príprave vašich obľúbených domácich lahôdok vzniká množstvo vôní a pachov. Ich prenikanie do ostatných častí domu je jednoducho nežiadúce. Účinným pomocníkom je práve z toho dôvodu digestor. V našom dnešnom článku vám prezradíme, na čo sa oplatí pri jeho výbere zamerať.

Typ digestora

Na samom začiatku je potrebné zvážiť, o aký typ budete mať záujem. Na výber máte hneď niekoľko modelov, a preto je dôležité vedieť sa medzi nimi orientovať.

Priestorové digestory

  • Stropný digestor – tiež sa vyznačuje vyšším výkonom. Nevýhodou je jeho náročnejšia inštalácia (montuje sa do sadrokartónu), oceníte však nenápadný dizajn

Stropný digestor

  • Vstavaný digestor – opäť vyniká minimalistickým dizajnom a montuje sa pod kuchynskú skrinku (nevýhodou je, že zmenšuje jej úložný priestor)

Vstavaný digestor

Digestor za pracovnou doskou

  • Komínový digestor – tradičnú voľbu sme si nechali až na koniec. Vyznačuje sa vysokým výkonom, ale nepopierateľnou nevýhodou sú priestorové nároky

Komínový digestor

Rozmery

Pri rozmeroch je potrebné zamerať sa na rozmery digestora i miestnosti. V prvom bode je situácia jednoduchá – odporúčame vám voliť digestor, ktorého šírka dosahuje minimálne šírku pracovnej dosky. Pri výbere je však kľúčové poznať i veľkosť miestnosti, respektíve jej objem. Objem je potom potrebné vynásobiť 6 a 10 (v ideálnom prípade sa vzduch v miestnosti musí vymeniť šesť až desaťkrát za hodinu). V tomto rozmedzí by sa mal pohybovať výsledný výkon vášho nového digestora.

Ďalšie dôležité parametre

  • Typ filtra – najlepšou a zároveň finančne najnáročnejšou voľbou je uhlíkový filter. Vybrať si však môžete i papierový alebo kovový (je možné ho čistiť i v umývačke)
  • Ovládanie – na výber je dotykové alebo tlačidlové. Mechanické (tlačidlové) ovládanie máva spravidla dlhšiu životnosť. Niektoré digestory je možné ovládať i na diaľku
  • Odvetranie – v tomto prípade je lepšie voliť digestor odvádzajúci pach a paru von z miestnosti

Veríme, že niektoré z našich rád a tipov použijete a vyberiete si digestor, ktorý vám bude vyhovovať v každom ohľade. Nezabúdajte tiež na pravidelné čistenie digestora, ktoré je kľúčové pre jeho správne fungovanie.