Kuchynské drezy sú vyrábané v niekoľkých materiáloch a povrchových úpravach. Výber je široký, záleží len na tom, čo od drezu očakávate a aké sú konkrétne estetické a funkčné požiadavky.

 

NEREZOVÉ DREZY

CHARAKTERISTIKA MATERIÁLU

nerezNerez má mnoho vynikajúcich vlastností, vďaka ktorým je ideálnym materiálom na výrobu kuchynských drezov. Pre nerezové drezy je jedným z najdôležitejších parametrov kvality okrem zloženia aj hrúbka ocele, z ktorej je drez vyrobený. Hrúbka má veľký vplyv na konečnú pevnosť a tuhosť nerezových drezov. Od hrúbky nerezu závisí hĺbka drezu – čím je plech hrubší, tým hlbšia vanička sa z neho dá vylisovať. Hrúbka materiálu ovplyvňuje aj pevnosť odkvapovej plochy a stálosť vzhľadu drezu po dlhodobom užívaní. V súčasnosti existuje množstvo nerezových drezov, ktoré spĺňajú tie najnáročnejšie požiadavky, čo sa týka kvality, funkčnosti a dizajnu.

 

TYPY POVRCHOVÝCH ÚPRAV

Nerezové drezy môžu mať hladkú, hodvábne lesklú povrchovú úpravu alebo matný povrch z profilovaného nerezu. Hladký nerez pôsobí uhladene a je nenáročný na údržbu kým profilovaný nerez je odolný voči poškriabaniu.

 

HLADKÝ NEREZ

PROFILOVANÝ NEREZ

 

 

VÝHODY POUŽITIA NEREZOVÝCH DREZOV

Nadčasová klasika -Vďaka svojmu neutrálnemu zafarbeniu sa dá nerez integrovať do každého kuchynského prostredia. Aj po rokoch pôsobí tento materiál vysokokvalitne a brilantne.

Nehrdzavejúci -Nerez je na základe svojich materiálových vlastností v princípe nehrdzavejúci.

Tepluvzdorný a farebne stály -Nerez je absolútne odolný voči teplotám. Ani priame, dlho pôsobiace slnečné žiarenie nezmení farbu alebo štruktúru tohto vznešeného materiálu.

Hygienický -Metalický povrch nerezu je hladký a bezpórovitý. Vďaka tomu sa na ňom nečistoty a baktérie spravidla len veľmi ťažko usádzajú či rozmnožujú.

Odolný -Vysokokvalitný nerez je prirodzene veľmi odolný voči domácim kyselinám (ako napr. ocot či kyselina citrónová). Okrem toho je nerez odolný aj voči fľakom, ktoré sa môžu vytvoriť napr. po káve alebo ovocí či zelenine.

Ľahká údržba -Nerez si aj pri minimálnej starostlivosti i po desaťročiach zachováva svoju hodnotu a brilanciu. Udržiava sa pomocou bežných čistiacich prostriedkov používaných v domácnosti. Z času na čas je vhodné použiť špeciálny čistiaci prostriedok.

 

GRANITOVÉ DREZY

CHARAKTERISTIKA MATERIÁLU

granitGranitové drezy sú v súčasnosti vyhľadávaným typom kuchynských drezov, a to vďaka výborným funkčným ale aj estetickým vlastnostiam – pestrou škálou ponúkaných farieb a tvarov.

Materiál – granit, z ktorého sú drezy vyrobené, zabezpečuje ich odolnosť voči vysokým teplotám, poškriabaniu, oderu a usadzovaniu nečistôt. Granitové drezy sa vyrábajú z cca 80% drveného kameňa (kremeň, žula), 15% akrylátového spojiva a 5% farbiva a sú v celom objeme homogénne. Povrch granitových drezov je kamenitý, hodvábny a jemne pórovitý.

VÝHODY POUŽITIA GRANITOVÝCH DREZOV

Moderný dizajn a farebnosť – Granitové drezy pôsobia sviežo a moderne. Vďaka pestrej škále farieb vytvárajú veľa možných kombinácií farebného zladenia drezu s pracovnou doskou a kuchynskou batériou.

Tepluvzdorný a farebne stály -Granitové drezy odolávajú opakovaným zmenám horúcich a studených tekutín a nádob. Sú krátkodobo odolné voči vysokým teplotám do 280°C. Drezy časom neblednú a nestrácajú svoju farbu ani pôsobením slnečného svetla alebo vody. Granitové drezy, vrátane svetlých odtieňov, sú pri správnej údržbe odolné voči škvrnám od rôznych jedál a nápojov. Tmavé odtiene drezov sú odolné voči usádzaniu vodného kameňa a vytváraniu bielych škvŕn.

Hygienický – Granit má antibakteriálne zloženie, ktoré zabraňuje usádzaniu sa a rastu baktérií a plesní.

Odolný – Povrch granitových drezov odoláva mechanickému poškodeniu bez naštiepenia, lomu alebo iných následkov. Štruktúra granitu zároveň zaisťuje odolnosť drezov voči bežne používaným chemickým prípravkom a saponátom.

Ľahká údržba – Granit je ľahko ošetrovateľný bežnými chemickými prípravkami na údržbu drezov. Nízka pórovitosť materiálu bráni preniknutiu nečistôt do povrchu drezu a tak sú napríklad aj škvrny od červeného vína alebo červenej repy ľahko odstrániteľné.

 

KERAMICKÉ DREZY

CHARAKTERISTIKA MATERIÁLU

keramikaKeramické drezy predstavujú nadčasové spojenie prírody a dizajnu. Vyznačujú sa nápaditosťou, eleganciou a vysokou odolnosťou voči následkom bežného používania -škrabancom a oderom, vysokej teplote, škvrnám a bežnými chemickými prostriedkami.

V súčasnosti sú keramické drezy k dispozícii nielen v bielej a lesklej farbe, ale aj matnom prevedení a niekoľkých farebných odtieňoch. V spojení veľkého výberu farieb a rôznych tvarových možností tak vzniká široké spektrum pre výber toho správneho keramického drezu.

 

VÝHODY POUŽITIA KERAMICKÝCH DREZOV

Prírodná elegancia -Keramické drezy sa vyznačujú nadčasovou eleganciou a hladkými formami v atraktívnych farbách. Klasický vzhľad keramických drezov vhodne doplní nielen rustikálnu, ale vďaka súčasnej tvarovej a farebnej variabilite aj každú modernú kuchyňu.

Tepluvzdorný a farebne stály -Keramický drez je mimoriadne odolný voči vysokým teplotám. Keramika sa vypaľuje pri teplote nad 1200°C, položenie rozpáleného riadu na drez preto vôbec neprekáža. Farebná povrchová úprava je odolná voči škvrnám a pôsobeniu slnečného svetla, časom nežltne a drez si tak aj po mnohých rokoch zachováva svieži farebný vzhľad.

Hygienický -Keramický drez predstavuje kompaktný kus bez spojovacích škár s neporéznou glazúrovou povrchovou úpravou. Povrch keramiky je hygienicky a zdravotne nezávadný, odolný voči škvrnám, chemikáliám a pachom.

Odolný - Keramika je výnimočne odolná proti pôsobeniu silných chemikálií, vďaka čomu je používaná v priestoroch s nárokom na vysokú chemickú odolnosť ako sú napr. laboratóriá. Žiadny z bežne používaných domácich chemických prostriedkov ju preto nepoškodí. Keramické drezy majú zároveň vysoký stupeň odolnosti proti nárazom a pošriabaniu.

Ľahká údržba – Keramické drezy majú hladké kontúry a jemný povrch, odolný voči škvrnám, škrabancom, chemikáliám a vysokým teplotám, preto je ich údržba mimoriadne nenáročná. Na každodenné čistenie tak postačí mäkká, vlhká handrička a jemný čistiaci prostriedok.

 

SKLENENÉ DREZY

CHARAKTERISTIKA MATERIÁLU

skloSklenené drezy patria medzi dizajnovo to najluxusnejšie čo možno nájsť v súčasnom širokom výbere kuchynských drezov.

Vyrábajú sa spojením nerezovej vaničky a tvrdeného skla s hrúbkou 8 mm. Pri výrobe tvrdeného skla, získava sklo odolnosť proti nárazu, zvyšuje sa jeho pevnosť a tepelná odolnosť.

Sklenené drezy sa vyznačujú moderným a veľmi elegantným vzhľadom, a vizuálne perfektne ladia ku keramickým varným doskám.

 

VÝHODY POUŽITIA SKLENENÝCH DREZOV

Luxusný dizajn – Sklenené drezy patria po vizuálnej a estetickej stránke k tým najmodernejším a najluxusnejším na trhu. Pôsobia vznešene, elegantne a ľahko.

Tepluvzdorný – Sklo sa upravuje a spracováva pri teplote nad 1600°C, preto je absolútne vhodným materiálom na výrobu kuchynských drezov. Odkladanie horúceho riadu na sklenený drez nemá žiadne následky poškodenia či zafarbenia skla.

Hygienický – Sklo je absolútne neporézny materiál odolný voči usádzaniu nečistôt. Jednoducho a nenáročne sa udržiava a je hygienicky a zdravotne nezávadné.

Odolný – Bezpečnostné sklo je svojou špecifickou techlológiou výroby prispôsobené na odolávanie nárazom, úderom, vysokým teplotám, poškriabaniu a chemikáliám.

Ľahká údržba – Sklenené drezy sú nenáročné na čistenie a údržbu. Škvrny spôsobené potravinami ako červené víno, káva alebo červená repa sú veľmi ľahko odstrániteľné, povrch skla neprepúšťa ani nevsiakuje žiadne tekutiny, nečistoty alebo chemikálie. Tvrdené sklo je odolné aj voči škrabancom alebo iným mechanickým poškodeniam povrchu, preto si sklenené drezy aj po rokoch používania udržujú svoj luxusný a pôsobivý vzhľad.

 

KOMPOZITNÉ DREZY

CHARAKTERISTIKA MATERIÁLU

kompozitKompozitné drezy sú vyrábané zo špeciálneho syntetického materiálu SMC – sheet-moulding-composite. Tento materiál sa využíva v automobilovom priemysle na výrobu komponentov podliehajúcim ťažkému opotrebovaniu. Vyrába sa na báze nenasýtených polyesterových živíc s minerálnymi plnivami. Lisuje sa do uzavretých nádob pri vysokej teplote a tlaku. Povrch drezu je vystužený prímesou sklených vlákien, čo zabezpečuje jeho mimoriadnu pevnoť a odolnosť. Vyznačuje sa ľahkosťou,  recyklovateľnosťou a jeho povrch je antibakteriálny. Kompozitné drezy sú cenovo dostupnou alternatívou s vlastnosťami a moderným vzhľadom granitových drezov.

 

VÝHODY POUŽITIA KOMPOZITNÝCH DREZOV

Čistota tvarov a ľahkosť –Krásne čisté línie a vizuálna ľahkosť predurčujú kompozitný drez ako ideálny pre modernú a nadčasovú kuchyňu. Drez sa vyrába v niekoľkých faebných odtieňoch, vďaka čomu je možné elegantné zladenie s každou kuchynskou pracovnou doskou.

Tepluvzdorný – Kompozitný drez je schopný zvládnuť náhlu teplotnú zmenu s rozdielom 100°C bez akychkoľvek následkov a známok poškodenia. Krátkodobo odoláva teplotám až do 300°C. Pri odstavení rozpáleného riadu na odkvapovú plochu drezu nevzniká žiadna zmena zafarbenia, poškodenie ani odtlačky.

Hygienický – Povrch kompozitných drezov je absolútne neporézny, teda nevsakuje žiadne látky a ľahko sa udržiava. Zároveň je antibakteriálny a hygienicky nezávadný.

Odolný – Kompozitný drez je spomedzi všetkých typov kuchynských drezov najviac odolný voči nárazom a úderom. Ani pád ťažkého predmetu na drez nezanecháva vďaka pevnosti drezu žiadne škrabance, praskliny či trhliny. Špeciálna povrchová úprava drezu zabezpečuje odolnosť voči oderom, mechanickému poškodeniu, usadzovaniu nečistôt, chemikáliám a kyselinám obsiahnutých v potravinách a čistiacich prostriedkoch bežne používaných v kuchyni.

Ľahká údržba – Vďaka neporéznemu povrchu kompozitných drezov, ktorý zabraňuje usadzovaniu akýchkoľvek nečistôt, je údržba drezu mimoriadne nenáročná, a nevyžaduje žiadne špeciálne čistiace prostriedky. Bežným čistením a starostlivosťou si kompozitný drez aj po rokoch zachová svoju pôvodnú farbu, čistotu a jemne matný vzhľad.