L, U alebo G - ktorý typ usporiadania kuchyne je najlepší?

Uvažujete o novej kuchyni, ale neviete, ktorý typ kuchyne by najviac vyhovoval vášmu životnému štýlu a priestorovým možnostiam? Prevedieme vás základmi pri plánovaní kuchyne a predstavíme vám tri najobľúbenejšie a najpredávanejšie tvary kuchýň.

V prvom rade si ujasnite základné veci

Predtým ako začnete s plánovaním, je dobré zodpovedať si niekoľko otázok:

  • Aká veľká je miestnosť?
  • Nachádzajú sa v miestnosti okná, stĺpy či balkónové dvere, ktoré je potrebné brať do úvahy?
  • Koľko úložného priestoru potrebujete na riad a potraviny?
  • Preferujete varenie v spoločnosti rodiny, priateľov alebo radšej varíte osamote?
  • Plánujete kuchyňu využívať výhradne na varenie alebo aj ako obývaciu izbu a jedáleň?

Ak už poznáte odpovede na vyššie uvedené otázky, vybrať vhodné usporiadanie kuchyne z nasledujúcich návrhov bude pre vás jednoduchšie.


Vhodná pre každého: kuchyňa v tvare L(rohová kuchyňa)


Kuchyňa v tvare L sa hodí takmer do všetkých typov miestností. Toto rozloženie uľahčuje každodennú prácu v kuchyni, pretože je možné umiestniť najdôležitejšie prvky do tzv.magického trojuholníka. Magický trojuholník je ergonomické usporiadanie troch základných častí kuchyne - chladničky, drezu a varnej časti. Pri príprave jedla sa počíta s tým, že jedlo najskôr vyberieme z chladničky, následne umyjeme v dreze a posledným krokom je tepelná úprava vo varnej zóne. Takýmto usporiadaním si v kuchyni ušetríte množstvo krokov a zabezpečíte hladkú prípravu jedla, bez zbytočných krokov navyše.

Kuchyňa v tvare L

Kuchyňa v tvare L môže vyzerať nasledovne:

  • Linka sa tiahne po stranách dvoch stien
  • Jedna časť kuchynskej zostavy vyčnieva do priestoru a tým rozdeľuje miestnosť na dve časti. Druhý variant zabezpečuje dostatok miesta na prípravu jedla a poskytuje tiež možnosť venovať sa popri varení vašim deťom či hosťom.


Vhodná pre miestnosti väčšie ako 15m2: kuchyňa v tvare U


Kuchyňa v tvare U predstavuje kuchynskú linku rozloženú po troch stranách miestnosti. V tomto prípade musí mať miestnosť minimálne 15m2, inak by bola pritesná. Vzdialenosť medzi jednotlivými časťami kuchyne by mala byť najmenej 1,20 m. Praktický tvar písmena U je ideálny pre viacčlenné domácnosti, pretože poskytuje dostatok úložného priestoru, veľkú pracovnú plochu a navyše to všetko nie je od seba priveľmi vzdialené, takže sa nenachodíte. Pri tomto tvare kuchyne viete jednoducho aplikovať magický pracovný trojuholník. Ideálne je umiestniť vysoké skrinky len na jednu stranu miestnosti, poprípade na konce kuchyne v tvare U. Takéto usporiadanie pôsobí úhľadne a neruší celkový dojem.

Kuchyňa v tvare U sa dá vytvoriť aj v prípade, že nemáte k dispozícii tri voľné steny. Ak to rozmery vašej miestnosti umožňujú, jednoducho jednu časť kuchynskej linky umiestnite do priestoru. Tým vytvoríte ostrov, kde môžete umiestniť varný panel alebo ho necháte voľný a vznikne rozľahlý pracovný priestor. Môžete k nemu z druhej strany pripojiť stoličky a útulná jedálenská časť je hotová.


Rodinami obľúbená: kuchyňa v tvare G

Kuchyňa v tvare G

Kuchyňa v tvare G je podobná kuchyni v tvare U, má však navyše krátku časť kuchynskej linky, takže celkový tvar je takmer štvorcový. Tento dodatočný prvok sa označuje ako polostrov, pretože je voľne prístupný z troch strán. Tvorí komunikačné centrum, ktoré je často koncipované ako pracovná plocha, varná zóna alebo ako pult.

Tento dizajn kuchyne vyžaduje veľa priestoru. Sú potrebné tri voľné steny bez prerušenia, napr. dverami. Hodí sa do veľkých a otvorených priestorov, a najmä pre rodiny s deťmi. Pokiaľ chcete priestor, ktorý miestnosť ponúka, využiť naplno, je potrebné spracovať aj priestor pod oknom. Ideálne je, keď pod okno umiestnite drez. Čas strávený pri dreze predstavuje 70% z času, ktorý celkovo trávime v kuchyni. Doprajte si preto ten najlepší výhľad. Už sa netreba báť, že by ste sa kvôli batérii nedostali k oknu. Na trhu nájdete široký výber zasúvateľných či sklopiteľných batérií, vďaka ktorým okno zostane voľne prístupné.

Nasledujúce vzdialenosti sa ukázali ako ideálny pracovný trojuholník pre všetky typy kuchýň:
1 až 1,50 m medzi sporákom a drezom, 1 až 2 m medzi chladničkou a sporákom a 1 až 2 m medzi chladničkou a drezom.