Beztlakové batérie

Beztlakové kuchynské batérie nazývané aj nízkotlakové batérie sú určené pre kuchyne s vodou z beztlakových ohrievačov vody. Beztlakové batérie sú vybavené tromi koncovými hadičkami. Jedna z koncových hadičiek slúži ako uzáver studenej vody, zvyšné hadičky sa inštalujú do bojlera.

Kedy potrebujem batériu s nízkym tlakom?

Predtým, ako začnete s výberom novej batérie, je potrebné porozumieť, akým spôsobom funguje u vás prívod vody. Prichádza studená a teplá voda priamo zo stenovej prípojky, alebo máte v kuchyni pripojený bojler? Najbežnejšia batéria, ktorú domácnosti využívajú je vysokotlaková.

Vysokotlaková batéria dve pripojovacie hadičky, ktoré sú pripojené priamo k pripojeniu horúcej vody a studenej vody na stene. Ak je však k dispozícii bojler alebo zásobník na teplú vodu, teplá voda je decentralizovaná, takže je pre každý byt individuálne pripravená. V týchto prípadoch sa obvykle vyžaduje nízkotlaková batéria. Jedinou výnimkou je vysokotlakový bojler.

Tieto batérie sa vizuálne nelíšia od vysokotlakových, ale vyznačujú sa odlišnou štruktúrou a odlišným funkčným princípom.

Nízkotlaková batéria je vybavená tromi pripojovacími hadičkami. Jedna hadička sa používa na pripojenie k chladiacej vodnej sieti, ostatné dve hadičky sú inštalované do bojlera. Aby sa znížil tlak vody, voda z potrubia prúdi do armatúry, kde je tlak znížený. To zabraňuje prieniku normálneho tlaku vody do bojlera, ktorý by ho nevydržal.

Montáž nízkotlakovej batérie

Ak chcete namontovať takúto batériu, priložte hadičku po zasunutí filtračného sita na rohový ventil v stene. Ten dodáva studenú vodu z potrubia. Iba vtedy, keď je otvorená páčka horúcej vody, prúdi studená voda z vodovodného kohútika do bojlera a tlačí horúcu vodu do vývodu kohútika. Teplá voda vstupuje do kartuše na kohútiku a vyteká vo vhodnom zmiešavacom pomere studenej a teplej vody. V zásade možno povedať, že pri nízkotlakovej batérii je bežné mierne kvapkanie, pretože po kohútiku sa voda v bojleri ohrieva na ohrev studenej vody. Výsledkom je rozpínanie vody, kedy tlak vody stúpa a časť z nej môže kvapkať cez armatúru. Ide teda o bežný jav, ktorý nie je závadou batérie.