Ako správne udržiavať drevené kuchynské pomôcky

Drevo ako materiál do kuchyne je veľmi obľúbený a v súčasnosti čoraz častejšie využívaný. Drevené kuchynské náčinie je možné použiť na všetky povrchy hrncov a panvíc, pretože ich nepoškriabe. Dosky na krájanie z dreva sa nachádzajú určite tiež v každej domácnosti. 

Aký je však najlepší spôsob, ako ich vyčistiť?


Každý z vás určite pozná prírodné čistiace prostriedky ako ocot, citrón, sódu bikarbónu či soľ. Sú dostatočne jemné avšak dokážu dôkladne vyčistiť. Navyše sú šetrné k životnému prostrediu. 

Drevené varešky najlepšie vyčistíte po použití špongiou, pomocou horúcej vody, trošky sódy a octu. Ocot a citrónová šťava sú najlepším spôsobom, ako zabrániť zmene farby dreva. Z času na čas je vhodné dať riad do mierne vriacej slanej vody na asi 5 minút, aby sa dosiahlo ešte hygienickejšie čistenie. Po umytí je potrebné riad utrieť do sucha. Až po uschnutí sa odporúča odložiť náradie naspäť do zásuvky. 

Drevené kuchynské pomôcky

Drevo verzus plast

Pri krájacích doskách z dreva je potrebné dbať na zvýšenú hygienu. Najlepšie po každom použití ich umyť jarovou vodou a nechať úplne vyschnúť.

Častou chybou je krájanie mäsa či rýb na drevenej doske. Na prípravu takýchto potravín, ale tiež aj krájanie cibule alebo cesnaku sa odporúča zvoliť sklenenú alebo plastovú dosku, ktorá je vhodná aj do umývačky riadu. Z hygienického hľadiska je plast obzvlášť bezpečný na použitie akým sú krájacie dosky. Rovnako hygienické sú aj krájacie dosky vyrobené z tvrdeného bezpečnostného skla. Neabsorbujú zápach ani vlhkosť a sú tak vhodné na krájanie aromatických či farbiacich potravín.

Sklenená doska

Dizajn drevených krájacích doštičiek môže byť rôzny. Vzhľad či vlastnosti určuje pôvodca, teda z akého stromu je drevo použité. Najčastejšie sa používa dub, buk, orech či borovica. Pevnosť dreva napríklad ovplyvní to, ako rýchlo sa pri krájaní nôž otupí. Ak pracujete s obzvlášť drahými a ostrými nožmi, používajte mäkké drevo, napríklad orech alebo borovicu.

Drevo má antibakteriálny účinok vďaka antibakteriálnym látkam, ktoré sa uvoľňujú pri každom záreze do dreva. Ak sa však už na povrchu vytvorí príliš veľa hlbokých drážok, je vhodné povrch zbrúsiť. Po vyčistení a vysušení dosku potrieť olejom a nechyť pôsobiť niekoľko hodín. Zvyšný olej, ktorý sa nevsiakol zotrieme bavlnenou handričkou a krájacia doska je pripravená na ďalšie použitie.