Ako si vybrať správny drez

Hoci funkciu drezu sčasti preberajú umývačky riadu, stále sa až 60 % všetkých činností v kuchyni točí okolo kuchynského drezu. Výber toho pre Vás správneho drezu by ste teda nemali zľahčovať alebo zanedbať. Zle vybraný alebo umiestnený drez môže pokaziť inak skvelú kuchynskú linku. Optimálne zvolený drez Vám v budúcnosti ušetrí veľa starostí a zároveň doplní celkový vzhľad kuchyne. Mali by ste vyberať nielen podľa dizajnu, ale aj podľa funkčnosti a finančných možností.

V prvom rade by ste si mali ujasniť, z akého materiálu by mal byť drez vyrobený. Materiál drezu môže ovplyvniť celkový výsledok a ladenie Vašej kuchyne. V našom e-shope nájdete širokú ponuku nerezových, granitových, keramických, a kompozitných drezov. Ako špecialitu sme pre Vás pripravili a do ponuky zaradili drezy sklenené. Veľmi dôležitá vec, s ktorou treba pri výbere drezu počítať, je šírka skrinky pod drezom. Je dôležité, aby sa do skrinky pod drezom zmestili všetky vaničky drezu. Pri drezoch s odkvapovou plochou na riad môže byť odkvapová plocha nad ostatnými skrinkami. Existuje niekoľko rôznych typov drezov. Vhodný drez si treba vyberať vzhľadom na dizajn, praktické využitie a pomer jeho veľkosti k návrhu celej kuchyne. Domácnosť bezdetných partnerov má iné nároky ako početná rodina bývajúca v jednom dome. Ďalší dôležitý rozmer, ktorý treba zvážiť, je hĺbka drezu. Bežná hĺbka drezu je 14-15 cm, čo nemusí byť dosť, ak disponujete väčšími hrncami alebo plechmi. Hlbší drez môže byť nepochybne praktický, ale ak ste vyšší vzrastom, ohýbanie sa do drezu môže byť naopak nevýhodou a to ešte nie veľmi príjemnou. Niektoré drezy sú otočné a niektoré zase nie. Závisí to od dizajnu alebo umiestnenia odtoku, preto sa drezy označujú ako ľavé alebo pravé podľa toho, na akej strane je hlavná vanička drezu.

Kuchynské drezy sa dajú namontovať viacerými spôsobmi, väčšina je však určená výlučne pre jeden typ montáže. Najčastejší spôsob montáže je zhora, kedy sa drez zapustí do výrezu v pracovnej doske. Ak plánujete použiť napríklad kamenné pracovné dosky, je tu možnosť namontovať drez zospodu. Vzhľadom na to, že nemusíte mať skúsenosti, veď koľkokrát za život plánujeme novú kuchyňu, môžete využiť služby našich poradcov, ktorý Vám istotne pomôžu a poradia. Výber Vášho drezu sa tak pre Vás stane úplnou hračkou.

Kuchynské drezy sa vyrábajú z niekoľkých druhov materiálov a v niekoľkých povrchových úpravách. Výber je široký, záleží len na tom, čo od drezu očakávate a aké sú Vaše konkrétne estetické a funkčné požiadavky.

Nerezové drezy môžu mať hladkú, hodvábne lesklú povrchovú úpravu alebo matný povrch z profilovaného nerezu. Vďaka svojmu neutrálnemu zafarbeniu sa dá nerez integrovať do každého kuchynského prostredia a aj po rokoch pôsobí tento materiál vysokokvalitne a brilantne. Nečistoty a baktérie sa na ňom spravidla len veľmi ťažko usádzajú či rozmnožujú. Nerez si aj pri minimálnej starostlivosti po desaťročia zachováva svoju hodnotu.

Granitové drezy pôsobia sviežo a moderne. Vďaka pestrej škále farieb vytvárajú veľa možných kombinácií farebného zladenia drezu s pracovnou doskou a kuchynskou batériou. Granitové drezy odolávajú opakovanému pôsobeniu horúcich a studených tekutín či nádob. Granit má antibakteriálne zloženie, ktoré zabraňuje usádzaniu sa a rastu baktérií a plesní. Štruktúra granitu zaisťuje odolnosť drezov voči bežne používaným chemickým prípravkom a saponátom.

Keramické drezy sa vyznačujú nadčasovou eleganciou a hladkými formami v atraktívnych farbách. Klasický vzhľad keramických drezov vhodne doplní a drez si tak aj po mnohých rokoch zachováva svieži farebný vzhľad. Povrch keramiky je hygienicky a zdravotne nezávadný, odolný voči škvrnám, chemikáliám a pachom. Keramické drezy majú zároveň vysoký stupeň odolnosti proti nárazom a poškriabaniu.

Sklenené drezy patria po vizuálnej a estetickej stránke k tým najmodernejším a najluxusnejším na trhu. Pôsobia vznešene, elegantne a ľahko. Odkladanie horúceho riadu na sklenený drez nemá žiadne následky poškodenia či zafarbenia skla. Sklo je absolútne neporézny materiál odolný voči usádzaniu nečistôt. Bezpečnostné sklo je svojou špecifickou technológiou výroby prispôsobené na odolávanie nárazom, úderom, vysokým teplotám, poškriabaniu a chemikáliám. Sklenené drezy sú nenáročné na čistenie a údržbu. Tvrdené sklo je odolné aj voči škrabancom alebo iným mechanickým poškodeniam povrchu, preto si sklenené drezy aj po rokoch používania udržujú svoj luxusný a pôsobivý vzhľad. Krásne čisté línie a vizuálna ľahkosť predurčujú kompozitný drez ako ideálny pre modernú a nadčasovú kuchyňu. Kompozitný drez je schopný zvládnuť náhlu teplotnú zmenu s rozdielom 100°C bez akýchkoľvek následkov a známok poškodenia. Krátkodobo odoláva teplotám až do 300°C. Pri odstavení rozpáleného riadu na odkvapovú plochu drezu nevzniká žiadna zmena zafarbenia, poškodenie ani odtlačky.

Kompozitný drez je spomedzi všetkých typov kuchynských drezov najviac odolný voči nárazom a úderom. Bežným čistením a starostlivosťou si kompozitný drez aj po rokoch zachová svoju pôvodnú farbu, čistotu a jemne matný vzhľad. Vyznačuje sa ľahkosťou, recyklovateľnosťou a jeho povrch je antibakteriálny. Kompozitné drezy sú cenovo dostupnou alternatívou s vlastnosťami a moderným vzhľadom granitových drezov.